ساخت وبلاگ حرفه ای خرید بک لینک
بستن تبلیغات [X]
<link href="http://irandaneshjoo.fileina.com/css/FileStyle.css" rel="stylesheet" type="text/css" /> - <-BlogAndPostDesc->" />

" href="http://web-news.flyblog.ir/post/1745">

سه شنبه 21 دی 1395
19:14
15: تعداد بازدید


ازآنجا كه همواره توجه به موضوعات و پژوهش‌های علمی همراه با پدیده‌ها و نیازهای هر عصر بوده است، امروزه نیز توجه به مسایل زنان و مطالعات پیرامون آنها ونیاز به پژوهش علمی دررابطه با آن به صورت یك امر ضروری ظاهر شده است موضوعی كه تقریباً تا مدتی پیش به دلایل خاص فرهنگی، تاریخی وشاید به خاطر عدم شناخت و اهمیت آن نقش چندانی در مطالعات علوم انسانی نداشته
دسته بندی حقوق
بازدید ها 1
فرمت فایل docx
حجم فایل 333 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 257
اشتغال زنان در نظام حقوقی ایران با توجه به كنوانسیون رفع هر گونه تبعیض علیه زنان

فروشنده فایل

کد کاربری 23
کاربر

دانلود پایان نامه رشته حقوق عمومی

دانلود پایان نامه دریافت درجه کارشناسی ارشد

چكیده

امروزه اشتغال زنان از جمله مباحثی است كه مورد توجه متخصصان امر قرار گرفته است زیرا در دستیابی یك جامعه به اهداف توسعه، استفاده از نیروی كار نیمی از افراد جمعیت آن حائز اهمیت فراوان است. حقوق شغلی مندرج در اسناد بین المللی ازجمله حقوقی است كه زنان در بیشتر جوامع در مضیقه آن به سر می‌برند، با این وجود می‌توان آنان را بهترین و بالاترین معیار به منظور نقد و بررسی وضعیت حقوقی اشتغال زنان محسوب كرد. «كنوانسیون رفع هر گونه تبعیض علیه زنان» از مهم ترین اسنادی است كه به طور مفصل به زوایای مختلف اشتغال زنان پرداخته و خواستار رفع نابرابری ها و محدودیت های موجود در این زمینه شده است. بنابراین، در جهت شناخت موانع و تنگناهای موجود در قوانین ایران در خصوص احقاق وضعیت شغلی زنان در مقایسه با كنوانسیون مذكور، ابتدا وضعیت كلی اشتغال زنان به وسیله آمار نشان داده شده است، ضمن آنكه مباحثی پیرامون موانع اشتغال زنان نیز مطرح می‌گردد. همچنین دیدگاه اسلام و سایر اسناد بین المللی نیز در این خصوص، مورد بحث قرار گرفته است، سپس اصول حاكم بر اشتغال زنان كه به اصول عمومی و اصول اختصاصی تقسیم می‌شوند در كنوانسیون و قوانین موضوعه ایران مورد بررسی قرار گرفته و بعد از آن به بررسی اشتغال زنان در مناصب مهم دولتی و سیاسی در كنوانسیون و قوانین موضوعه ایران پرداخته شده و در پایان ضمن نتیجه گیری، پیشنهاداتی در جهت رفع محدودیت‌های حقوقی وغیرحقوقی اشتغال زنان ایرانی ارائه شده است.

کلمات کلیدی

اشتغال زنان

وضعیت شغلی زنان

اسلام و اشتغال زنان


مقدمه

ازآنجا كه همواره توجه به موضوعات و پژوهش‌های علمی همراه با پدیده‌ها و نیازهای هر عصر بوده است، امروزه نیز توجه به مسایل زنان و مطالعات پیرامون آنها ونیاز به پژوهش علمی دررابطه با آن به صورت یك امر ضروری ظاهر شده است. موضوعی كه تقریباً تا مدتی پیش به دلایل خاص فرهنگی، تاریخی وشاید به خاطر عدم شناخت و اهمیت آن نقش چندانی در مطالعات علوم انسانی نداشته است، اكنون بخشی از كل رشته‌های علوم انسانی را به خود اختصاص داده است و از مباحث پر رونق در محافل علمی و اجرایی در سطح ملی و بین‌المللی گردیده است.

در این راستا توجه به حقوق زن، به عنوان بخشی از مطالعات زنان به دلیل اهمیت بنیادی كه در وضعیت زنان در عرصه‌های گوناگون دارد، قابل تتبع بیشتری می‌باشد.از طرفی حقوق زن در مقایسه با سایر نظام‌های حقوقی مربوط به افراد، شكل خاص خود را نیز دارد و آن به دلیل تنوع جنبه‌های حقوقی مربوط به آن است. به طوری كه درمیان كلیه شاخه‌های علم حقوق برای خود جایگاه ویژه‌ای دارد؛ زیرا زنان علاوه بر اینكه نیمی از جمعیت هر جامعه را تشكیل می‌دهند، طیف وسیعی از اقشار گوناگون جامعه را نیز در بر می‌گیرند.بدین ترتیب حقوق زن ضمن اینكه از جنبه حقوق بین‌الملل و حقوق داخلی قابل بررسی است، به طور مستقیم و غیرمستقیم با تمام زمینه‌های حقوقی و به عبارتی با كل علم حقوق در ارتباط است.

در تعریف حقوق زن می‌توان گفت در سطح كلی، جزیی از حقوق بشر است كه به عنوان حقوق اساسی و غیرقابل انتقالی تلقی شده كه برای زندگی زن به عنوان یك انسان ضروری است و به صورت جزیی تر، حقوق زن عبارت است از آن حقوقی كه برای زندگی انسانی زن به واسطه زن بودن؛ یعنی جنسیت اوضرورت دارد.بنابراین ضمن اینكه عنصر اساسی مفهوم حقوق زن، تساوی با مردان و رفع تبعیض نسبت به زنان به سبب جنسیت آنها است،از طرف دیگر عنصری وجود دارد كه بدون آن با اجرای عنصر اول به مقصود اصلی نخواهیم رسید وآن تدابیر حمایتی است كه باعث ایجاد شرایط لازم جهت تساوی زن و مرد می‌گردد.

مبنای اصلی برابری زن و مرد به عنوان یكی از مصادیق حقوق بشر به حقوق طبیعی بر می‌گردد، حقوقی كه به صرف انسان‌بودن برای انسان حاصل می‌شود و اراده انسانی در ایجاد آن دخالتی ندارد و قواعد آن ثابت و غیرقابل تغییر می‌باشد؛ بدین معنا كه اگر صاحب حق بودن برخاسته از ذات انسان ولازم و ملزوم انسانیت اوست، پس نابرابری‌های فیزیكی واختلافات مبتنی بر نژاد،زبان، جنس، آداب و سنن، محیط زندگی و غیره نمی‌توانند درحقوق انسانی وی موثر افتد.

در سال‌های اخیر، طرفداران حقوق زن در جهت برابری و رفع تبعیض نسبت به زنان تلاش‌های بسیاری نموده‌اند، لكن علی رغم موفقیت‌های نسبی، زنان در جهت رسیدن به تساوی حقوق انسانی با مردان راه طولانی در پیش دارند زیرا هنوز تبعیضات زیادی بین زنان ومردان به چشم می‌خورد كه یكی ازآنها تبعیض در زمینه حق اشتغال وداشتن كار می‌باشد.

«حق اشتغال»، یكی از حقوق بنیادین انسان‌ها است كه جزء حقوق فطری محسوب می‌گردد. این حق، مقوله‌ای با اهمیت بسیار است كه در به ثمر نشستن نیازهای مادی و غیرمادی نقش اساسی دارد؛ زیرا كار علاوه بر اینكه یك نیاز معنوی می‌باشد راهی برای وصول به نیازهای ضروری است. نیازهای هر انسانی از خواسته‌های جسمانی، روانی واجتماعی وی سرچشمه می‌گیرد و بسیاری از آنها ‌باید از طریق كار واشتغال برطرف شود. این حق اگر چه حقی متعلق به همه افراد بشر است لكن برای بهره‌گیری ازآن زنان نسبت به مردان با مشكلات و معضلات بسیاری مواجه هستند.

«اسناد بین‌المللی حقوق بشر» اعم از اسناد عام و اسناد ویژه طرفدار حقوق زنان،سعی در رفع نابرابری‌ها و تبعیضات شغلی زنان داشته و در تغییر بنیان‌های اجتماعی و قانونی تلاش نموده‌اند. كنوانسیون رفع هرگونه تبعیض ‌علیه زنان((مصوب 1979م.) مجموعه منسجمی از همه استانداردهای حقوق زنان و یكی ازدستاوردهای مهم جامعه بین المللی است كه به بررسی ابعاد مختلف حقوق شغلی زنان می پردازد.

این كنوانسیون نظری بر ایده‌های فمینیستی نداشته و درواقع، به موقعیت واقعی زنان در جوامع می‌پردازد و سعی در جهت رفع قوانین غیرمساعد وتبعیض‌آمیز علیه زنان، ازطریق تشویق كشورها به همراهی و الحاق به این كنوانسیون نموده است. آنچه در نهایت به ذهن خطور می‌كند، این است كه تلاش‌های رفع تبعیض از زنان از جنبش‌های طرفدار زن گرفته تا اسناد حقوقی و اعلامیه‌های جهانی حامی حقوق بشر، همه در پی یافتن راهی برای غلبه بر نابرابری‌ها بوده و هستند، اما چرا با وجود همه این حمایت‌های جهانی، باز هم زنان قادر به رهایی از قفس آهنین چنین وضعیتی برای نیل به حقوق حقه خود نیستند؟(

آنچه موجب شده ایران به كنوانسیون رفع هر گونه تبعیض علیه زنان نپیوندد، تصور برخی از علمای دینی در خصوص این سند بین المللی می‌باشد، این گروه هر گونه تغییر وتحول در مقررات فقهی نظیر قضاوت را غیرممكن و تحریف در قوانین اسلامی می‌دانند. با تغییر در چنین دیدگاه‌هایی می‌توان به ارتقاء حقوق زنان با موازین حقوق بشر امیدوار بود كه در اینجا فقه پویا باید مساعی خود را در جهت اصلاح قوانین به كار اندازد.

پیشنهاد موضوع تحقیق با عنوان «اشتغال زنان در نظام حقوقی ایران با توجه به كنوانسیون رفع هر گونه تبعیض علیه زنان»، بهانه‌ای بود تا شاید بتوان با بررسی و بحث بیشتر، موضوع نابرابری حقوق شغلی زنان در ایران را به چالش كشانده و همگام با كشورهایی كه رفع تبعیض نسبت به زنان را پذیرفته‌اند، اقدام به ایجاد مكانیسم ویژه جهت استقرار برابری نمود.

موضوع طرح پژوهشی با اهداف بنیادی زیر پیگیری شده است:

1- بررسی اشتغال زنان در نظام حقوقی ایران

2- بررسی اشتغال زنان در كنوانسیون رفع هر گونه تبعیض علیه زنان

3- تبیین موانع و تنگناهای موجود درقوانین ایران در خصوص احقاق حقوق زنان

در زمینه اشتغال

بنابراین با در نظر گرفتن اهداف فوق، سوال اصلی كه نسبت به موضوع پژوهشی مطرح می‌گردد این است كه:

  • آیا قوانین موضوعه ایران در زمینه حقوق شغلی زنان، در تطبیق با كنوانسیون رفع هر گونه تبعیض علیه زنان، دارای موانع و محدودیت‌هایی می‌باشد یا خیر؟

طبعاً علاوه بر سئوال اصلی، سئوال‌های فرعی دیگری نیز به ذهن خطور می‌كند كه پاسخگویی بدانها لازم می‌باشد. برخی از آنها به قرار زیر است:

  • در جمهوری اسلامی ایران چه حقوقی درمورد اشتغال زنان در نظر گرفته شده است؟
  • دیدگاه اسلام درباره اشتغال زنان در جامعه چیست و فقه باید به چه ویژگی متصف گردد تا زنان را به حقوق شغلی خود برساند؟
  • كنوانسیون رفع هر گونه تبعیض علیه زنان چه حقوقی را در مورد اشتغال زنان درنظر گرفته است؟
  • وجوه اشتراك یا افتراق مقررات ایران و كنوانسیون رفع هرگونه تبعیض علیه زنان در زمینه حقوق شغلی آنان چیست؟
  • آیا وضعیت حقوقی اشتغال زنان در ایران به موازات چارچوب‌های بین‌المللی پیش می‌رود؟

آنچه مسلم است برای مطالعه بهتر موضوع پژوهشی و دستیابی به پاسخ سوالات مطروحه، به بررسی معیارها و استانداردهای حقوق شغلی زنان در سایر اسناد بین‌المللی نیز می‌پردازیم چرا كه تنها اصول مندرج در این اسناد را می‌توان به عنوان معیار مفیدی در جهت ارزیابی وضعیت اشتغال زنان در ایران تلقی كرد.

بنابراین با پی‌جویی این فرضیه موضوع را دنبال می‌كنیم كه :وضعیت اشتغال زنان ایرانی در تطبیق با كنوانسیون رفع هر گونه تبعیض علیه زنان دارای نواقص و كاستی‌هایی می‌باشد.

درآزمون این فرضیه، به این نتیجه می‌رسیم كه میزان مشاركت زنان در فعالیت‌های اجتماعی وسیاسی كه یكی از شاخص‌های توسعه یافتگی جوامع محسوب می‌شود در كشورما با استانداردهای جهانی فاصله قابل توجهی دارد.پایین بودن نرخ مشاركت زنان ایرانی دربازار كار، ناشی از موانع و محدودیت‌های حقوقی وبیشتر ازآن، موانع و محدودیت‌های غیرحقوقی است. براین اساس، بر دولت واجب است با اتخاذ تدابیری برای رفع این موانع، به تعهد وتكلیفی كه برطبق حقوق داخلی و اسناد بین المللی بر عهده دارد عمل نماید.

این پژوهش به روش كتابخانه‌ای بوده و از منابع اینترنتی، قوانین و مقررات داخلی، اسناد ومعاهدات بین‌المللی به خصوص كنوانسیون رفع هر گونه تبعیض علیه زنان،به عنوان مهم‌ترین ابزار كار تحقیق استفاده شده است.

در رابطه با محدودیت‌ها و موانع تحقیق، باید از محدودیت در دسترسی به منابع آماری جدید و كمبود منابع منسجم در رابطه با موضوع ونداشتن كتابخانه مجهز در دانشگاه و عدم همكاری كتابخانه‌های معتبر نام برد.

تنظیم مطالب تحقیق، در سه بخش صورت گرفته است و هر بخش، مشتمل بر دو فصل می‌باشد. در بخش اول به بررسی اشتغال زنان از دیدگاه‌های مختلف پرداخته‌ شده است، چنان‌كه در فصل اول، وضعیت اشتغال زنان از دیدگاه اجتماعی و اقتصادی و در فصل دوم اشتغال زنان از دیدگاه اسلام و اسناد بین‌المللی مورد بحث واقع شده است.

بخش دوم، تحت عنوان بررسی اصول مرتبط با حق اشتغال زنان در كنوانسیون (CEDAW) و قوانین موضوعه ایران در دو فصل نگارش یافته است. در فصل اول به بررسی اصول عمومی و در فصل دوم به بررسی اصول اختصاصی مرتبط با حق اشتغال زنان پرداخته شده است.

در بخش سوم، به بررسی اشتغال زنان در مناصب مهم دولتی و سیاسی پرداخته‌ شده است، چنان‌كه در فصل اول، اشتغال زنان در مناصب مهم دولتی و سیاسی در كنوانسیون (CEDAW) و در فصل دوم، اشتغال زنان درمناصب مهم دولتی وسیاسی در قوانین موضوعه ایران مورد بحث و بررسی قرار گرفته است و در پایان از مطالب ارائه شده نتیجه گیری شده است.

امید است بتوانیم در جهت ارتقاء وضعیت شغلی زنان و احقاق نیمی از جمعیت فعال كشور كه در همه عرصه‌های اجتماعی، اقتصادی،سیاسی و غیره ظرفیت، قابلیت وشایستگی خود را به اثبات رسانیده‌اند، گامی هر چند كوتاه برداریم.

فهرست مطالب

عنوان................................................. صفحه

چكیده ................................................ 1

مقدمه................................................. 2

بخش اول بررسی اشتغال زنان از دیدگاه‌های مختلف

فصل اول اشتغال زنان از دیدگاه اجتماعی و اقتصادی

گفتار اول- وضعیت اشتغال زنان ازنگاه آمار ............. 11

بند اول- اشتغال زنان در دنیا ................ 14

الف میزان اشتغال زنان در دنیا ... 14

ب- اشتغال زنان دنیا در بخش‌های مختلف 19

بند دوم- اشتغال زنان درایران ................ 23

الف میزان اشتغال زنان در ایران... 23

ب- اشتغال زنان ایران دربخش‌های مختلف 26

گفتار دوم موانع اشتغال زنان ........................ 30

بند اول- موانع اجتماعی ...................... 31

الف- طرز فكر وباورهای اجتماعی...... 31

ب سنت‌ها وآداب و رسوم اجتماعی..... 32

ج ازدواج ومسئولیت‌های خانوادگی ... 34

د- عدم تمایل كارفرمایان نسبت به استخدام زنان...................................................... 35

بند دوم- موانع فرهنگی ...................... 36

الف موانع آموزشی ................ 36

ب ضعف خودباوری و اتكاء به نفس از سوی زنان ...................................................... 38

ج عدم تمایل مردان به كار زنان در محیط های مختلط ................................................ 39

بند سوم- موانع اقتصادی ...................... 40

الف ركود اقتصادی ................ 40

ب شغل محسوب نكردن برخی از فعالیت‌های زنان 40

ج اختلاف دستمزد .................. 41

فصل دوم اشتغال زنان از دیدگاه اسلام واسناد بین المللی

گفتار اول- اشتغال زنان از دیدگاه اسلام ................ 43

بند اول- كار در اسلام ........................ 44

الف كار درآیات قرآن كریم ........ 44

ب- كار در سنت وروایات ............. 46

ج كار از دیدگاه فقهی............. 48

بند دوم موضع اسلام در خصوص وضعیت شغلی زنان . 49

الف اشتغال زنان درقرآن .......... 49

ب اشتغال زنان در سنت وروایات..... 51

ج اشتغال زنان در فقه ............ 54

1- ضرورت ملاحظه مقتضیات زمان ومكان در استنباط مقررات اسلامی .................................... 56

2- عقل،مبنای استنباط منابع فقهی 58

گفتار دوم اشتغال زنان در اسناد بین المللی .......... 59

بند اول مقاوله نامه های سازمان بین المللی كار 60

الف مقاوله نامه شماره «111»....... 61

ب- مقاوله نامه شماره «100».......... 62

ج مقاوله نامه های شماره «142» و «122»‌ 62

د- مقاوله نامه شماره «103».......... 63

بند دوم اسناد بین المللی حقوق بشر ......... 65

الف منشور سازمان ملل متحد........ 65

ب اعلامیه های حقوق بشر ........... 65

1- اعلامیه جهانی حقوق بشر ..... 65

2- اعلامیه اسلامی حقوق بشر ..... 66

ج میثاق های بین المللی حقوق بشر.. 67

1- میثاق بین المللی حقوق مدنی وسیاسی 67

2- میثاق بین المللی حقوق اقتصادی- اجتماعی- فرهنگی....................................... 67

د- كنوانسیون های بین المللی حقوق بشر 68

1- كنوانسیون رفع هر گونه تبعیض علیه زنان ...................................................... 68

2- كنوانسیون حقوق سیاسی زنان . 70

بخش دوم بررسی اصول مرتبط با حق اشتغال زنان در كنوانسیون (CEDAW)

و قوانین موضوعه ایران

فصل اول بررسی اصول عمومی مرتبط با حق اشتغال زنان

گفتار اول حق اشتغال به عنوان یك حق لاینفك حقوق انسانی 73

بند اول حق اشتغال در كنوانسیون (CEDAW) ...... 73

الف رفع تبعیض و تساوی زن و مرد از دیدگاه كنوانسیون ............................................ 73

ب- مفهوم حق اشتغال از دیدگاه كنوانسیون 77

بند دوم-حق اشتغال در قانون اساسی ایران....... 78

الف بررسی حقوق زن از منظر برخی اصول قانون اساسی ................................................ 78

1- رعایت كرامت انسانی و عدالت فردی واجتماعی در مورد زنان....................................... 78

2- تساوی حقوق زن ومرد درقانون اساسی 80

ب- بررسی حق اشتغال زنان از دید اصولی از قانون اساسی................................................. 81

گفتار دوم حق برخورداری از فرصت‌های شغلی یكسان ....... 82

بند اول حق برخورداری ازفرصت‌های شغلی یكسان دركنوانسیون (CEDAW)................................................. 82

بند دوم- حق برخورداری از فرصت‌های شغلی یكسان در قوانین موضوعه ایران ......................................... 83

الف اصل برابری ورود به خدمت عمومی طبق قانون استخدام كشوری......................................... 84

ب ایجاد فرصت‌های یكسان برای اشتغال زنان 85

گفتار سوم حق انتخاب آزادانه حرفه وشغل............... 87

بند اول- حق انتخاب آزادانه حرفه وشغل در كنوانسیون (CEDAW)...................................................... 87

بند دوم- حق انتخاب آزادانه حرفه وشغل در قوانین موضوعه ایران ................................................ 89

بند سوم - محدودیت‌های موجود بر آزادی انتخاب شغل زنان ...................................................... 90

الف محدودیت‌های عمومی ............ 90

1- عدم مخالفت با اسلام ........ 90

2- عدم مخالفت با مصالح عمومی . 90

ب- محدودیت‌های اختصاصی.............. 91

1- اشتغال به كارهای زیان آور،خطرناك، سخت وحمل بار بیش از حد ................................. 91

2- اشتغال به شغل منافی مصالح خانوادگی یا حیثیات زن ............................................ 92

گفتار چهارم حق برخورداری برابر از ارتقاء مقام وامنیت شغلی 96

بند اول- حق برخورداری برابر از ارتقاء مقام .. 96

الف حق برخورداری برابر از ارتقاء مقام در كنوانسیون (CEDAW) ...................................... 96

ب- حق برخورداری برابر از ارتقاءمقام در قوانین موضوعه ایران......................................... 97

بند دوم حق برخورداری برابر از امنیت شغلی... 100

الف حق برخورداری برابر از امنیت شغلی در كنوانسیون (CEDAW) ..................................... 100

ب حق برخورداری برابر از امنیت شغلی در قوانین موضوعه ایران......................................... 101

گفتار پنجم حق دریافت مزد مساوی و برخورداری از تامین اجتماعی 103

بند اول حق دریافت مزد مساوی در مقابل كارمساوی 103

الف حق دریافت مزد مساوی در مقابل كار مساوی در كنوانسیون (CEDAW).................................... 103

ب حق دریافت مزد مساوی در مقابل كارمساوی درقوانین موضوعه ایران................................. 105

بند دوم حق برخورداری از تامین اجتماعی برابر 107

الف حق برخورداری از تامین اجتماعی برابر در كنوانسیون (CEDAW) ...................................... 108

ب- حق برخورداری از تامین اجتماعی برابردرقوانین موضوعه ایران.......................................... 109

فصل دوم بررسی اصول اختصاصی مرتبط با حق اشتغال زنان

گفتار اول ممنوعیت اخراج به دلیل بارداری یا مرخصی زایمان 117

بنداول- ممنوعیت اخراج به دلیل بارداری یا مرخصی زایمان در كنوانسیون (CEDAW).................................... 117

بند دوم- ممنوعیت اخراج به دلیل بارداری یا مرخصی‌ زایمان در قوانین موضوعه ایران................................ 119

گفتار دوم استفاده از مرخصی وبرخورداری از حقوق ومزایای دوران بارداری و زایمان ..................................... 120

بند اول استفاده از مرخصی وبرخورداری از حقوق ومزایای دوران بارداری و

زایمان در كنوانسیون (CEDAW).................... 120

بند دوم استفاده از مرخصی و برخورداری از حقوق و مزایای دوران بارداری و

زایمان در قوانین موضوعه ایران .............. 124

گفتار سوم ارائه خدمات حمایتی به والدین ............. 134

بند اول ارائه خدمات حمایتی به والدین در كنوانسیون (CEDAW)...................................................... 134

بند دوم ارائه خدمات حمایتی به والدین در قوانین موضوعه ایران................................................. 139

گفتار چهارم- برخورداری از حمایت در زمان بارداری....... 143

بند اول- برخورداری از حمایت درزمان بارداری در كنوانسیون (CEDAW)................................................. 143

بند دوم برخورداری از حمایت درزمان بارداری در قوانین موضوعه ایران.......................................... 145

بخش سوم بررسی اشتغال زنان در مناصب مهم دولتی و سیاسی

در كنوانسیون (CEDAW) وقوانین موضوعه ایران

فصل اول- بررسی اشتغال زنان درمناصب مهم دولتی وسیاسی در كنوانسیون (CEDAW)................................................. 150

گفتار اول برابری زن و مرد به تصدی مشاغل مهم دولتی وسیاسی در كنوانسیون(CEDAW)............................................. 151

بند اول- برابری زن به تصدی مشاغل مهم دولتی و سیاسی در سطح ملی .............................................. 151

بند دوم برابری زن ومرد به تصدی مشاغل مهم دولتی و سیاسی در سطح بین المللی ................................... 160

الف توصیه كلی شماره 8............. 161

ب توصیه كلی شماره 10............... 164

گفتار دوم اتخاذ تدابیری خاص درجهت گسترش حضور زنان در مناصب مهم دولتی و سیاسی .................................................... 165

بند اول- اتخاذ تدابیری خاص در سند كنفرانس جهانی زن- نایروبی........................................................................................................................ 165

بند دوم- اتخاذ تدابیری خاص در سند كنفرانس جهانی زن- پكن...................................................... 167

فصل دوم- بررسی اشتغال زنان درمناصب مهم دولتی وسیاسی در قوانین موضوعه ایران

گفتار اول جایگاه زنان در نهاد رهبری ................ 178

بند اول رهبری ............................. 178

بند دوم- شورای رهبری ........................ 179

بندسوم مجلس خبرگان......................... 182

گفتار دوم جایگاه زنان در قوای سه گانه(مجریه، مقننه،قضائیه) 184

بند اول-قوه مجریه............................ 184

الف ریاست جمهوری................. 184

ب وزارت ......................... 189

بند دوم- قوه مقننه .......................... 190

الف- مجلس شورای اسلامی ............. 190

ب- شورای نگهبان ................... 191

بند سوم قوه قضائیه ........................ 195

الف- قضاوت ........................ 195

ب ریاست قوه قضائیه .............. 202

گفتار سوم جایگاه زنان در نیروهای مسلح .............. 204

بند اول- ارتش................................ 206

بند دوم نیروی انتظامی ..................... 207

بند سوم- سپاه پاسداران ...................... 209

نتیجه................................................. 213

پیوست ................................................ 223

فهرست منابع ......................................... 257
فهرست جداول

جدول شماره 1:

نرخ مشاركت نیروی كاربه تفكیك جنس در كشورهای مختلف جهان طی سال‌های 98-1989................................................ 16

جدول شماره 2:

میزان فعالیت زنان (نرخ مشاركت) در مقاطع ده ساله در ایران 24

جدول شماره 3:

توزیع نسبی جمعیت فعال برحسب مناطق به تفكیك جنس طی سال‌های 75-1355...................................................... 26

جدول شماره 4:

توزیع نسبی جمعیت شاغـــــل دربخشهای عمده فعالیت برحسب مناطـــــ

ارسال نظر برای این مطلب

نظر شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سايت نمایش داده خواهد شد.

نام شما :
پست الكترونيك :
سایت / وبلاگ :
نظر شما :
نحوه ارسال :
کد امنیتی :


تمامی حقوق این وب سایت متعلق به وب نیوز است. | طراح قالب: آوازک